Saç Ekimi Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

Saç dökülmesi ve kellik sorunu ile karşı karşıya olan kişiler için saç ekimi iyi bir yöntemdir. Kalıcı bir sonuç sağlayan saç ekim yöntemi ile kaybettiğiniz saçlara yeniden kavuşmanız ve özgüveninizin yükselmesi bir hayal değildir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi bir tedavi yöntemidir. İzmir’de ve Türkiye’de yetkili hastaneler ve saç ekim merkezleri tarafından ameliyathane şartlarında bu işlem gerçekleştirilir. Saç ekim tedavisi tek bir operasyondan ziyade bir süreçtir. Aşama aşama ilerleyerek yeni saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

İlk aşama olarak hastanın fotoğrafları çekilerek tedavinin yol haritası belirlenir. Daha sonra operasyona geçilebilir.

Saç Ekim Aşamaları

1) Tedaviye başlamadan önce hastanın saçları 1 numara tıraş ile kısaltılır. Hastaya lokal anestezi ile operasyon yapılır. Bu işlem tamamen ağrısız acısız olarak yapılacaktır.

2) Ameliyata alınan hastanın kulakların üst sınırındaki dökülmemek üzere şifrelenen bölgeden özel teknikler kullanılarak saç kümecikleri alınır. Alınan saçlar özel bir solüsyonda bekletilir. Tek seansta beş bine kadar saç kökü almak mümkündür.

3) Başta alınan hasta fotoğraflarına göre belirlenen saç ekim yerleri çizilir. Genellikle saçın ön bölgelerine ekim yapılır.

4) Toplanan saç kökleri, açılan saç kanallarına yerleştirilir. Bu işlem oldukça titizlikle yapılmalıdır. Hiç bir kök ve kanal atlanmamalıdır.

Saç ekimi sonrası saçlar özel bir losyonla temizlenir. Bu aşamadan sonra saç ekimi sonrası bakım yapmanız gerekir. Size gerekli bilgi doktorunuzca verilecektir. Artık eve gitmeniz mümkündür.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi denilince akla ilk gelen kelliktir. Ancak saç ekimi yapılan başka durumlar da vardır. Yanık ya da ameliyatlar nedeniyle oluşan şaçsızlık, erkek tipi saç dökülmesi yaşanması, doğuştan gelen saç kayıpları, sağlık sorunları nedeniyle gerçekleşen lokal saç kayıpları, kadınlarda saçların sıkı toplanmasından kaynaklanan dökülmeler ve psikolojik rahatsızlığı yüzünden saç koparan kişilerde saç ekimi yapmak mümkündür.

Saç ekimi işlemi tüm bu sebeplerden kaynaklanan sadece saç için değil sakal, bıyık, kaş, kirpik gibi yerlere de saç ekimi yoluyla nakil yapılabilmektedir.

Kimler saç ektirebilir sorusuna ise 20 yaş üstü herkes diyebiliriz. Çünkü daha genç olan kişiler yanlış karar vererek, geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşabilir. Saç ekiminde başarı sağlanması için uzman doktorlar ve tam donanımlı hastaneler tercih edilmelidir.

Saç Ekimi Doğal Görünür Mü?

Saçların sık ya da seyrek oluşu, saç yapısı ya da köklerin alınması gibi hususlar saçların doğallığını etkiler. Saç ekimi için açılan kanallar, saçın çıkış yönünü belirler. Bu kanalların açılması da oldukça önemlidir.

Kıvırcık saçlı insanlarda saç ekimi daha başarılı ve doğal görünümlüdür. Ayrıca daha yoğun bit görünüm de sağlarlar.

Beyaz veya sarı gibi açık renkli saçlarda da işlem başarılıdır ve doğal bir sonuç vermektedir. Ancak köklerin ayırt edilmesi daha yoğun bir çaba ister. Bu yüzden işlem uzun sürebilir. Koyu renkli saçlarda işlem daha kolayken, dolgunluk oranı da yüksektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *